Black Diamond Glidelite Tour Splitboard Skins on mohairin ja nylonin seoksesta valmistettu skinipari splitboard-käyttöön. Materiaalin painotus on sujuvassa luistossa ja pienessä pakkauskoossa, mutta nylon tuo mukaan tarvittavaa kulutuskestävyyttä ja pitoa. Täysnylonisiin Ascension-skineihin verrattuna Glidelite Tour kulkee kevyemmin eteenpäin ja mahtuu pienempään tilaan repussa.
Black Diamondin Gold Label -liima pitää skinit laudan pohjassa, mutta ne saa irrotettua kohtuullisella voimalla siirtymien aikana. Kärki- ja kantakiinnikkeet ovat valmiiksi asennettuja, ja STS-kantakiinnityksessä on 10 cm säätövara eri pituisille laudoille.
Skinit toimitetaan 140 mm leveinä ja leikataan oman splitboardin sivuleikkauksen/leveyden mukaan mukana tulevalla leikkurilla. Valmiiksi muotoiltu kanta vähentää ylimääräistä materiaalia ja vastusta. Pituus riittää enintään 182 cm pitkille splitboardeille.
Ominaisuudet
• Leveys: 140 mm
• Yhteensopivuus: enintään 182 cm pitkät splitboardit
• Paino: noin 690 g/pari
• Kannan säätövara: 10 cm
• Mohair- ja nylonkarva
• Gold Label -liimapinta
• STS-kantakiinnitys
• Valmiiksi asennetut kärki- ja kantakiinnikkeet
• Esimuotoiltu kanta
• Mukana offset-leikkuri skinien muotoiluun
• Valmistettu Itävallassa







