POC Nexal är en imponerande och täckande skidglasögon för pist-, allmountain- och freeride-åkning. Designen, som är inspirerad av tävlingsåkning, fortsätter från linsens undersida till kindbenen, vilket ger ansiktet mer skydd mot kyliga vindar och sidoljus än vanligt.
Clarity Highly Intense Partly Sunny Blue-linsen är bäst lämpad för delvis molnigt och ganska klart väder. Linsen som starkt betonar kontrasten hjälper till att snabbt upptäcka snöns ytstrukturer, och den cylindriska ZEISS-linsen håller sikten naturlig. En Clarity Intense Cloudy Coral-extralins för molniga och sämre siktförhållanden ingår också.
Den flexibla ramen och det tredubbla ansiktsskummet anpassar sig väl till ansiktet. Ventilationen kan öppnas eller stängas beroende på förhållanden och åkhastighet. Ri-Pel-behandlingen underlättar avlägsnandet av vatten, smuts och fett från linsen, och den imförebyggande behandlingen av insidan hjälper till att hålla sikten klar. Ramens sidostöd placerar glasögonen nära hjälmen, och silikonytan på bandet håller dem på plats.
Egenskaper
• Lins: Clarity Highly Intense / Partly Sunny Blue
• Linskategori: Cat. 2
• Ljusgenomsläpp (VLT): 20 %
• Extralins: Clarity Intense / Cloudy Coral
• Extralinskategori: Cat. 1
• Extralinsens ljusgenomsläpp (VLT): 56 %
• Passform: Regular Fit
• Vikt: 144 g
• Cylindrisk ZEISS-lins
• Clarity by POC™-linsteknologi
• Ram som fortsätter till kindbenen
• Justerbar ventilation
• Tredubbelt ansiktsskumm
• Flexibel ram
• Ri-Pel-vatten- och smutsavvisande behandling
• Repskyddsbehandling
• Imförebyggande behandling
• UV400-skydd
• Lätt att byta lins
• Sidostöd som förbättrar passformen med hjälm
• Silikonyta på insidan av bandet
• Mjuk förvaringspåse medföljer
















