Head Race Suit Unisex 2027

349,00 €

Head Race Suit Unisex on aikuiselle alppihiihtäjälle suunniteltu topattu sykäpuku harjoitteluun ja kilpailuihin. Vartalonmyötäinen leikkaus vähentää ilmanvastusta, ja joustava materiaali antaa liikkumatilaa laskuasennossa.

- +
  • Ilmainen toimitus yli 90€ tilauksiin
  • Toimitusaika 1-3 arkipäivää
  • Tuote saatavilla myös myymälästä

Kuvaus

Head Race Suit Unisex on aikuiselle alppihiihtäjälle suunniteltu topattu sykäpuku harjoitteluun ja kilpailuihin. Vartalonmyötäinen leikkaus vähentää ilmanvastusta, ja joustava materiaali antaa liikkumatilaa laskuasennossa.

Irrotettavat toppaukset suojaavat olka- ja kyynärvarsia, reisiä, polvia sekä säärien yläosaa keppien iskuilta. Toppaukset voidaan poistaa pesua tai istuvuuden hienosäätöä varten. Anatomisesti muotoiltu 3D-leikkaus auttaa pukua asettumaan napakasti vartalon ympärille ilman ylimääräistä materiaalia.

Edessä oleva YKK®-vetoketju helpottaa pukemista ja riisumista. Hihojen peukalolenkit sekä lahkeiden sisäpuoliset silikoninauhat pitävät puvun paikallaan laskun aikana. Integroitu hissilipputasku viimeistelee käytännöllisen kokonaisuuden.

Ominaisuudet

• Aikuisten unisex-sykäpuku
• Anatomisesti muotoiltu 3D-leikkaus
• Joustava materiaali
• Irrotettavat toppaukset olka- ja kyynärvarsissa
• Irrotettavat toppaukset reisissä, polvissa ja säärien yläosassa
• YKK®-vetoketju edessä
• Peukalolenkit hihoissa
• Lahkeiden sisäpuoliset silikoninauhat
• Integroitu hissilipputasku
• Worldcup Rebels -grafiikka
• Materiaali: 87 % polyesteriä ja 13 % elastaania

Koot

• S: rinnanympärys 91–96 cm, vyötärö 78–83 cm
• M: rinnanympärys 97–102 cm, vyötärö 84–89 cm
• L: rinnanympärys 103–108 cm, vyötärö 90–95 cm
• XL: rinnanympärys 109–114 cm, vyötärö 96–101 cm
• XXL: rinnanympärys 115–121 cm, vyötärö 102–107 cm

Lisätiedot

Malli

L, M, S, XL

Brand

Brand

Head

HEAD Sport GmbH on johtava, maailmanlaajuinen talviurheilu- ja mailapelivälineiden sekä -vaatteiden valmistaja ja jakelija. Headin missiona on kehittää urheiluvälineitä, joiden avulla urheilijat, niin ammattilaiset kuin vapaa-ajan harrastajatkin, saavuttavat parhaan mahdollisen suorituskykynsä. Brändin pääkonttori sijaitsee Itävallan Kennelbachissa, missä 300 ihmistä tekee päivittäin parhaansa tuon tavoitteen saavuttamiseksi. Ilmailuinsinööri Howard Head perusti brändin Yhdysvalloissa vuonna 1950. Mies ihmetteli hiihtoreissullaan, miksi muovin ja metallin aikakaudella kaikki sukset tehtiin edelleen pelkästä puusta. Kahden vuoden kehitystyön tuloksena syntyi alumiini- ja muovi-laminoitu suksi, joka teki käännöksistä huomattavasti helpompia. 1960-luvulle päästäessä brändi oli valloittanut jo yli 50% markkinaosuuden Yhdysvalloissa. Brändi onkin ollut erittäin innovatiivinen syntyhetkiltään nykypäivään. Alumiinin jälkeen suksiin tuotiin lasikuitu. 1960-luvun lopulla tennismailat kokivat mullistuksen, kun sama merkki keksi tehdä alumiinirunkoisen tennismailan. Sittemmin brändi toi tuotteisiinsa titaniumin, grafiitin ja grafeenin. Kilpailuhenkisenä merkkinä HEAD on erittäin tuttu näky palkintopalleilla niin alppihiihdon maailmancupissa, olympialaisissa kuin MM-kisoissakin, keräten vuosittain huikean piste- ja mitalisaaliin. Suomalaisista brändin tallissa laskevat Samu Torsti ja Jesper Pohjolainen. Sama tahti on tenniksen ja padelin huipputurnauksissa. Esimerkiksi miesten tenniksen maailman sadan parhaan listalla on 25 Headin pelaajaa, mukana ykkösnimi Novak Djokovic ja Suomen Emil Ruusuvuori. Kun tuotteita kehitetään huippu-urheilijoiden tarpeisiin, on selvää, että tuloksista pääsevät nauttimaan myös kaikki harrasteurheilijat. Supershape-rinnesuksisarjan eMagnum on vuosikaudet ollut maailman myydyin rinnesuksimalli. Vapaalaskusuksi Kore puolestaan on puhuttanut ja vetänyt hiihtokansaa puoleensa kuin vastasatanut valkoinen puuterilumi konsanaan. Naisten silmiä hivelee edellä mainittujenkin lisäksi Joy-sarja, jonka karkkiakin kauniimman ulkonäön ei kuitenkaan pidä antaa hämätä, sillä suorituskyky on niissäkin huippuluokkaa. Headin tuotevalikoima kattaa niin laskettelun, lumilautailun, tenniksen, padelin kuin squashinkin kaikkine välineineen, varusteineen ja vaatteineen. Yrityksen omistukseen kuuluvat myös mm. sideyhtiö Tyrolia ja uintivälinepuolelta tutut Mares ja Zoggs.
Ostoskori
Scroll to Top