Atomic Bent 100 on leikkisä allmountain- ja freeridesuksi laskijalle, joka viihtyy pehmeässä lumessa, sidehiteillä ja luonnonmuotoja hyödyntävässä freestyle-laskemisessa. 100 mm keskileveys toimii hyvin puuterissa, loskassa ja vaihtelevissa lumiolosuhteissa. Suksi on kuitenkin riittävän kevyt ja ketterä myös parkkiin.
Kevyt poppeliydin tekee Bent 100:sta eloisan ja helposti ilmassa käsiteltävän. Rakenne ei ole kauttaaltaan löysä, vaan jalan alla ja kannassa on hyvin tukea vauhdikkaaseen laskemiseen sekä alastuloihin. Kärki joustaa enemmän, mikä helpottaa buttereita ja tekee suksesta mukautuvan epätasaisessa maastossa.
Powder Rocker -profiilissa reilu kärkirocker yhdistyy jalan alla olevaan camberiin ja maltillisempaan rocker-kantaan. Camber tuo kanttipitoa ja poppia, kun taas rocker helpottaa suksen kääntämistä pehmeässä lumessa. Twin tip -kanta mahdollistaa switch-laskemisen, mutta suksi toimii hyvin myös perinteisemmällä eteenpäin painottuvalla laskutyylillä.
HRZN 3D -rakenne pyöristää kärjen ja kannan muotoa sivusuunnassa. Se parantaa suksen kelluvuutta ja tekee tuntumasta irtonaisemman pehmeässä sekä vaihtelevassa lumessa. Bent 100 ei ole raskas ja vahvasti vaimentava suksi, joten sen vahvuudet löytyvät ketteryydestä, popista ja luovasta laskemisesta kovavauhtisen rikotun lumen läpi ajamisen sijaan.
Ominaisuudet
• Keskileveys: 100 mm
• Mitat: 128,5–100–119 mm / 179 cm
• Kääntösäde: 19 m / 179 cm
• Paino: noin 1700 g/suksi/179 cm
• Profiili: Powder Rocker 20/65/15
• Rocker–camber–rocker
• HRZN 3D Bent Tip & Tail
• Light Woodcore -poppeliydin
• Lasikuituvahvistus
• Dura Cap Sidewall
• Resist Edges -kantit
• Sintrattu pohja
• Twin tip -muoto























