Lange Shadow 120 HV GW är utan tvekan en av de mest intressanta skidpjäxorna på marknaden denna säsong. Med den nya Suspension Blade- och Dual Pivot-teknologin har man uppnått en betydligt smidigare och mer progressiv flex. Dessutom är kraftöverföringen avsevärt (upp till 26%) bättre.
I den nya modellen har den traditionella ”bultade” anslutningen mellan skaftet och nedre delen av pjäxan helt tagits bort och ersatts med Dual Pivot-fästen både på innersidan och yttersidan. Detta har lett till att både dämpning och precision är riktigt bra.
Pjäxan är byggd på en 102 mm högvolymmässig läst. Den högkvalitativa innerskon som använder Auxetic-teknologi är utmärkt anpassningsbar, vilket gör att passformen kan finslipas ännu bättre. Modellens 120 Flex känns i verkligheten styvare på papper. Vi skulle säga att den faktiska känslan motsvarar ungefär 130 Flex-styvhet från andra märken.
Egenskaper
- Flex: 120
- Läst: 102 mm
- Assisted Performance System
- Dual Pivot
- Suspension Blade
- Thermal Core Custom 2 innersko
- Auxetic teknologi
- GripWalk sulor

















