Sale!
 

Lange Shadow 95 W HV GW 2026

399,00 
319,20 

Lange Shadow 95 W HV GW är en av de utan tvekan mest intressanta damalpinskidkängorna på marknaden denna säsong. Med den nya Suspension Blade- och Dual Pivot-teknologin har man uppnått en mycket mjukare och mer progressiv flex. Dessutom är kraftöverföringen avsevärt (upp till 26%) bättre.

Lägsta pris under 30 dagar: 399,00 .

- +
  • Fri frakt för beställningar över 1650kr
  • Leveranstid 1–3 vardagar
  • Produkten finns också i butik

Beskrivning

Lange Shadow 95 W HV GW är utan tvekan en av de mest intressanta damernas pjäxor på marknaden denna säsong. Med den nya Suspension Blade- och Dual Pivot-teknologin har man uppnått en mycket smidigare och mer progressiv flex. Dessutom är kraftöverföringen avsevärt (upp till 26%) bättre.

På den nya modellen har det traditionella ”bultade” fästet mellan skaftet och underdelen av pjäxan tagits bort och ersatts med Dual Pivot-fästen på både insidan och utsidan. Därmed är både dämpning och precision mycket bra.

Pjäxan är byggd på en 102 mm, högvolymläst. Den högkvalitativa innerskon är anpassningsbar, vilket gör att passformen kan justeras ytterligare. Denna modell med 95 Flex känns faktiskt styvare än på papperet. Vi skulle säga att den verkliga känslan motsvarar cirka 105-110 Flex-styvhet från andra märken.

Egenskaper
  • Flex: 95
  • Läst: 102 mm
  • Assisted Performance System
  • Dual Pivot
  • Suspension Blade
  • Thermal Core Custom 3 innersko
  • GripWalk-sulor

Ytterligare information

Modell

23.5, 24.5, 25.5, 26.5

Varumärke

Varumärke

Lange

Som ett företag specialiserat på pjäxor tillverkar Lange världens mest högkvalitativa och presterande alpinskidpjäxor. Langes pjäxor finns för tävlingsåkning, freeride, allmountain och piståkning. Langes DNA bygger på tillverkning av tävlingspjäxor, men idag erbjuder märket pjäxor som passar alla nivåer av åkare och olika fottyper.

Efter lanseringen av XT Free-pjäxan gjorde företaget ett rejält genombrott på freeride-marknaden. Serien har utvecklats vidare och går numera under namnet XT3. I sortimentet finns olika bredd- och styvhetsalternativ för män, kvinnor och juniorer. Denna produktserie är speciellt framtagen för dem som vill njuta av nedförsåkning. Även om pjäxorna har goda rando-egenskaper har man inte kompromissat alls med åkkomfort och prestanda.

Lange presenterade världens första plastpjäxa redan 1962. Sedan dess har Lange varit ett av de mest populära märkena bland tävlingsåkare. De blå pjäxorna är ett välkänt inslag både bland yngre och äldre tävlingsåkare.

Varukorg
Rulla till toppen